Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Retro ozdoby jsou zpět!
06.06.2021

Retro ozdoby jsou zpět!

Přátelé a je to tady! Dlouho připravovaná a avizovaná retro kolekce vánočních špiček a ozdobných koulí je tady. Jedná se o ozdoby s drátěnou aplikací „bulionem“ a skleněnými ověsy, které byly velmi populární za 1. republiky, kdy se nejvíce rozvinula jejich výroba a oblíbenost. Dnes takové skvosty můžete vidět v některých muzeích, nebo je máte třeba doma na půdě po svých prarodičích. I v zahraničí se občas dnes dají sehnat nové kousky, ale jejich cena je astronomická. Hledali jsme jakékoli pěkné retro ozdoby na focení promo stromku a dlouhé měsíce se nám nedařilo sehnat opletené ozdoby s drátkem. Nakonec jsme objevili jednu špici v internetové aukci, a tak se zrodil nápad na vrácení těchto retro ozdob na vánoční stromky. Stanou se dalším nadčasovým zdobením (foto původní špice naleznete také mezi obrázky). Vzhledem, k tomu, že sami nevyrábíme skleněné ozdoby, spojili jsme síly se dvěma výrobci ozdob a přivedli na svět tyto jedinečné ozdoby. Výrobce vánočních ozdob IRISA výrobní družstvo ve Vsetíně vyrábí ozdoby od roku 1954 a dodnes je vyrábějí ručně a jsou žádané po celém světě. Dále jsme oslovili ke spolupráci výrobce tradičních perličkových ozdob Rautis, a.s. (Rautis - Přátelé perličkových ozdob) z Poniklé, který ve své manufaktuře dodnes vyrábí perličkové ozdoby tradičním způsobem. Perlařské řemeslo bylo dokonce zapsáno do celosvětového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. První perličkové ozdoby se objevily kolem roku 1910 na Jablonecku.
Trochu nám to nedá se nepochlubit vlastním návrhem vyrobené špice s drátkovanou hvězdou, která vyšla z původní předlohy kouličky s drátkovanou hvězdou. Všechny ozdoby jsou jedinečné díky ručnímu zpracování skla a tedy každý kus je unikátní originál.
 
Výrobní družstvo Irisa nám dodává špice a kouličky, firma Rautis nám dodává perličkové ověsy, které si sami „ketlujeme“ (navlékáme a spojujeme v celé ověsy) a zavěšujeme na špice. Díky rozmanitosti vyráběných perličkových ozdob, jsme si mohli sami vybrat ověsy, které se nejlépe ke špicím hodí. Dříve se na špice věšely také perličkové ověsy, ale většinou se jednalo o zbytky z výroby a tak některé perle nebyly dostatečné kvalitní, často praskaly a měly také ostré konce jak se ořezávali z řádků foukaných perel (klaučat). Protože nám velmi záleží na kvalitě výrobků, které vracíme na vánoční stromky, dbali jsme u ověsů na detailní vzhled, což původní výrobci moc neřešili. Konce ověsů jsme zakončili malými korálky a krajkovými „kaplíky“ (kovové korunky). Dokonce u zvonečků tvoří malé korálky pomyslné srdíčko. Postupně sbíráme další informace o výrobě těchto retro ozdob s drátěnou aplikací „bulionem“ a připravíme o tom další článek. Jestliže máte třeba doma nějaké podobné ozdoby s opleteným drátkem budeme rádi za jejich foto. Pokud bychom se pustili do jejich výroby odměníme Vás nějakou pěknou retro špicí z naší kolekce. Všechny špice s názvy Lukrécia, Violeta, Stela a Hortenzia a kouličky Andromeda jsou letos vyráběné v limitované edici počtu kusů jak ve zlaté, tak v červené barvě. Využijte tedy této jedinečné příležitosti si pořídit krásné české skleněné retro ozdoby na Váš stromeček a to exkluzivně pouze na našem e-shopu www.vanocnilucernicky.cz v sekci DOPLŇKY A DEKORACE a nebo u našeho partnera na Slovensku www.casaromantica.sk, kde se na e-shopu objeví do týdne. Pokud máte již objednávku na lucerničky, stačí na e-mail s objednávkou odpovědět a napsat jaké ozdoby byste chtěli do Vaší objednávky přidat. Ozdoby spolu s lucerničkami budou zasílány na podzim, tak, abyste je měli před štědrým dnem u Vás doma.
 


                  
          
          
          
 
                                      
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Do Vánoc zbývá

  • dnů
  • hodin
  • minut
  • sekund
© Copyright 2017 – 2023 DAMAPEK, s.r.o.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz