Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 1. Úvod
 2. O nás / historie
O nás
 • Historie lucerniček/„Světlušek"..

Píše se rok 1968. Naší zemí kráčí historie a pan František D.,  tehdejší zaměstnanec výrobního družstva NAPAKO v Praze (NÁstrojaři-PAsíři-KOvotlačitelé), vyrábí první lucerničky na vánoční stromeček. Nejprve pro svou rodinu a přátele, postupně pro další zájemce.

Netrvalo dlouho a po lucerničkách začala být velká poptávka. Proto kolem roku 1970 převzalo výrobu  výrobní družstvo NAPAKO, zaměstnavatel  pana Františka D.  Z dílny družstva pochází prvních 500 sad kouzelných lucerniček po 12 kusech v sadě. Přes velkou poptávku družstvo NAPAKO, údajně příliš vytížené jinou výrobou, projekt lucerniček po roce zastavilo. Je ale také možné, že tehdejší přitvrzující režim o dalším osudu lucerniček rozhodl jinak. To je ale velkým tajemstvím, které se nám zatím nepodařilo odhalit a možná to tak zůstane navždy. Vypravili jsme se také do státního archivu v Praze, kde jsou uloženy archiválie výrobního družstva NAPAKO od roku 1927 až do roku 1995, nicméně o lucerničkách jsme v archiváliích bohužel nic nenašli. I tak to bylo zajímavé, viděli jsme i jiné krásné výrobky, které toto družstvo tehdy vyrábělo.

V roce 1971 začal vyrábět lucerničky (v upraveném designu v počtu 10 kusů lucerniček v sadě) státní podnik MERITA Praha. Balily se tehdy do kulaté plechové krabičky. Autorem redesignu by měl být údajně tehdejší zaměstnanec pan Stritz. Měnil se nepatrně poměr velikosti dílů lucerniček, dekorační vrypy a kompletní úpravou prošla střecha; to kvůli jednoduší instalaci kabelů.  Máme také neověřené indicie, že v zapadlé slovenské vesničce Mužle, ožívaly lucerničky v šikovných rukou ve starém mlýně. Jak probíhala výroba ve státním podniku MERITA Praha a zda s ní má něco společného i výroba v Mužli, to patrně zůstane také tajemstvím. Podnik totiž dávno zanikl a ve státních archivech se nám o této výrobě nepodařilo žádný dokument dohledat. Avšak ani v MERITĚ Praha se výroba příliš neohřála.

Podařilo se nám vypátrat, že na základě Hospodářské smlouvy ze dne 2. 1. 1972 přebralo s účinností od 15. 03. 1972 výrobu a záruční opravy KOVOPODNIK MP Topoľčany. Znovu oživená výroba, tentokrát již bez viditelného redesignu, se v novém závodě více automatizovala. Lucerničky také dostaly nový obchodní název „Světlušky" v modré papírové krabičce začaly těšit zákazníky, rovněž v počtu 10 kusů lucerniček v sadě. „Světlušky" získaly i mezinárodní ohlas a rozzářily se na vánočních stromcích například ve Švédsku, Rusku či Německu.

Poslední lucerničky vyrobil kovopodnik KOVOTOPOĽ kolem roku 1993, poté byl v rámci insolvence privatizován a nový majitel raznic vyrobil několik stovek sad lucerniček kolem roku 1994. Raznice s nástroji prodal dál, další majitel za ně nezaplatil a pak se raznice i výrobní program nenávratně ztratily. V Topoľčanech tak i příběh lucerniček/„Světlušek" končí.

Budeme vděčni za každou informaci, která nám pomůže doplnit a upřesnit historii lucerniček.

 

 • Náš příběh

Píše se rok 1993. Spolu se svým mladším bratrem jsem jako malý kluk jel na prázdniny k tetě a jejím dvěma dcerám na statek v malé vesničce.

Jednoho deštivého dne došlo ke hře na „schovku“. Využili jsme celý statek. Kdo taky z dob svého dětství nezná  hru na „schovku“, že? Schovávali jsme se i na půdě mezi spoustou zajímavých věcí.

Objevil jsem na hromadě krabiček s vánočními ozdobami i smotek kabelů s lucerničkami. Několik lucerniček chybělo a kabel byl přerušený, proto lucerničky nesvítily. Já  je viděl jen u známých na vánočním stromečku, doma jsme je neměli.  O to víc jsem si přál mít doma na našem vánočním stromečku funkční kouzelné lucerničky.  Zkusil jsem poprosit tetu, aby by mi tu hromadu zamotaných kabelů s lucerničkami věnovala.  Jako hospodyně byla ráda, že se zbaví starého krámu z půdy a já získal poklad.

V průběhu let jsem do lucerniček dával žárovičky z jiných vánočních řetězů,  například tehdy velmi oblíbené  „blikačky“.  Zub času na zbytku lucerniček ale pořád hlodal a něco jsem i poztrácel.  Zbylé torzo mě napadlo použít jako vzor pro zbrusu nové lucerničky a přivést tak opět k životu světlo jedné krásné tradice.

Ale zpět k našemu příběhu.

Píše se rok 2012 a na trh se svým nápadem na obnovení výroby původní české verze andělského zvonění přichází výrobce "zvonícího stromečku". 

Jeden z původních jsme měli doma. Nový zvonící stromeček jsem okamžitě koupil k Vánocům své kamarádce, protože byl součástí jejích vzpomínek na dětství.  A přitom mne napadlo, že na trhu chybí další tradiční vánoční dekorace  - lucerničky, které jsem si od dětství přál mít plně funkční na vánočním stromečku.

Na Štědrý den roku 2012 jsem na internetu začal pátrat po stopách lucerniček. Hned první stopa byla právě na prvního výrobce. Na můj mailový dotaz k mému velkému  překvapení hned 27. 12. 2012 přišla za NAPAKO odpověď v tomto znění:

„Dobrý den, našel jste správné informace, že naše výrobní družstvo Napako vyrábělo vánoční osvětlení lucerničky, jejich výroba skončila tak přibližně v roce 1972. Výrobní program se od té doby několikrát změnil a žádné nástroje zde již nezůstaly, bohužel  Vám nemůžu zjistit, zda jsme tyto díly nezajišťovali v kooperaci, již zde nejsou žádné podklady“.

Informace mě sice nepotěšila, ale nepřestal jsem pátrat dál po stopách výroby lucerniček u různých úřadů a archívů v Česku i na Slovensku.  Již od první myšlenky obnovení výroby lucerniček bylo záměrem dát lucerničkám původní kouzlo s implementací nových technologií a vylepšení:

 • elektroinstalaci na bezpečných 12V místo původních 220V, a to v celém okruhu světelného řetězu,
 • šroubovací žárovičky nahradit vyměnitelnými LED diodami - jsou   energeticky  úsporné a hlavně mají velkou životnost. LED diody také nevydávají velké teplo, které u původních lucerniček neblaze působilo na výplň okének,
 • inovovat zapojení celého světelného řetězu, aby v případě poruchy zhasla právě jen porouchaná lucernička,
 • delší  přívodní kabel, aby byl řetěz od stromku dostupnější k elektrické zásuvce a  nebylo třeba používat prodlužovací kabel,
 • možnost propojení řetězů lucerniček mezi sebou na jeden napájecí adaptér.

V roce 2013 jsem poprosil svého mladšího bratra, jestli by mi pomohl s technologickými procesy a návrhem výroby.

Netrvalo dlouho a rok 2014 kromě dalšího pátraní přinesl i první nákresy pro výrobu raznic a elektroinstalace.

Začátkem roku 2015 jsme si pořídili první ruční lis a zkoušeli první  ražbu.  Pravda, nebylo to nic světoborného a profesionálního, protože jsme neměli žádné zkušenosti. Byl to však první velký krok k sériové výrobě.

           

V témže roce se nám podařilo najít hlavu celého výrobního procesu lucerniček v Topoľčanech, pana Jozefa K. z tehdejšího kovopodniku KOVOTOPOĽ. Vřelé díky mu patří za pomoc s know-how a s hledáním stop po dalším osudu lucerniček.

V prosinci 2017 jsme už stáli s bratrem na začátku uvedení lucerniček na trh, což se podařilo nakonec až v lednu 2018, to kvůli opožděné dodávce elektroinstalačního materiálu.

Je za námi obrovský kus práce při hledání jehly informací o lucerničkách v kupce sena internetu i terénu, zkoušení výroby a výrobních postupů, hledání výrobců materiálů a komponent, výrobě raznic pro krabičky, fotografování lucerniček včetně grafiky a v neposlední řadě nekonečném studování zákonů, vyhlášek a jiných nařízení, které lucerničky při uvedení na trh musí splňovat.

Neméně důležitou otázkou je ochrana výroby lucerniček po celé EU průmyslovým vzorem, jehož jsme v současné době vlastníky. Úplně největším oříškem pro nás však bylo splnění všech elektronorem, které se na lucerničky vztahují.  Naše lucerničky byly přezkoušené v mezinárodní zkušebně TÜV SÜD s pobočkou v České republice TÜV SÜD Czech s.r.o.

Rádi bychom se s Vámi podělili o krátké video, ve kterém máte možnost vidět alespoň část výrobního procesu lucerniček. Každý díl projde několikrát zručnýma rukama našich šikovných zaměstnanců. Jsme moc hrdí na to, že můžeme lucerničky vyrábět v Česku a opět je vrátit na vánoční stromečky.

 

 

Vzhledem k veliké poptávce všem doporučujeme předobjednání lucerniček již po otevření e-shopu, abyste měli zaručeno, že na Vašem příštím vánočním stromečku lucerničky zazáří. Jakmile dosáhne počet objednávek výrobní kapacity pro rok 2022, informujeme Vás o ukončení prodeje pro tento rok zde na e-shopu a na našem facebooku a bude zneplatněna možnost objednání v e-shopu.  Další vlna objednávek pro rok 2023 bude spuštěna na přelomu února/ března 2022 a proto neváhejte objednat co nejdříve. Předem neplatíte zádné platby, Vaše objednávka bude doručena na dobírku do výše 4.999,- Kč, nebo na fakturu dle Vašeho výběru a při objednávce nad 5.000,- obdržíte před expedicí fakturu k platbě.

 

 

Upozornění! Výnětek z obchodních podmínek FACEBOOK (dále jen FB)! Pokud fyzická osoba laikuje, nebo komentuje (svobodně, bez nějakých finančních odměn) příspěvky zobrazené na FB, tak je to pouze na dané osobě a následné vymáhání si úprav odvolávajících se na platný Zákon ochraně osobních údajů, zde nemá opravánění.  Tedy svým Like, nebo komentářem v diskuzi dáváte dobrovolně souhlas se zpracováním Vašich údajů uveřejněných na Vašem Facebookovém profilu.

Najdete nás také na Instagramu

Do Vánoc zbývá

 • dnů
 • hodin
 • minut
 • sekund
© Copyright 2017 – 2023 DAMAPEK, s.r.o.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz