Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

KONTAKTY

DAMAPEK, s.r.o.
Legerova 1830/44
Nové Město, 120 00 Praha 2
tel: +420 605 521 364
napište nám

NOVINKY

arr3Expedice objednávek pro Vánoce 2019Předpokládaná expedici objednávek je odhadována na přelom listopad/prosinec 2019. Produkty je možné... arr3Expedice objednávek pro Vánoce 2018Předpokládaná expedici objednávek je odhadována na přelom listopad/prosinec 2018. Produkty je možné... arr3Spuštění objednávek lucerniček na rok 2018 (omezený počet objednávek)Od dnešního dne 30.1.2018 je provést závaznou předobjednávku lucerniček na rok 2018, pro tento rok ... arr3Doporučujeme pro dopravu objednávek využívat služby Zásilkovna.czČeská pošta v Praze nezvládá doručovat balíky. Lidé, kteří zásilku očekávají, se mnohdy ani...

NEJPRODÁVANĚJŠÍ


O nás/historie
O nás
  • Historie lucerniček/„Světlušek"..

Píše se rok 1968. Naší zemí kráčí historie a pan František D.,  tehdejší zaměstnanec výrobního družstva NAPAKO v Praze (NÁstrojaři-PAsíři-KOvotlačitelé), vyrábí první lucerničky na vánoční stromeček. Nejprve pro svou rodinu a přátele, postupně pro další zájemce.

Netrvalo dlouho a po lucerničkách začala být velká poptávka. Proto kolem roku 1970 převzalo výrobu  výrobní družstvo NAPAKO, zaměstnavatel  pana Františka D.  Z dílny družstva pochází prvních 500 sad kouzelných lucerniček po 12 kusech. Družstvo NAPAKO, příliš vytížené jinou výrobou, projekt lucerniček po roce zastavilo.

V té době se o lucerničky začal zajímat výrobce na Slovensku.  Lucerničky znovu ožily v upraveném designu ve slovenské vesničce Mužle. Tady,  prakticky na koleni,  ožívaly lucerničky v šikovných rukou ve starém mlýně. Později se výroba přesunula kvůli své náročnosti do Topoľčan, do tehdejšího kovopodniku KOVOTOPOĽ, kde se výroba více automatizovala.

Lucerničky pod novým obchodním názvem „Světlušky" v modré papírové krabičce začaly těšit zákazníky v počtu 10 kusů lucerniček v sadě. „Světlušky" získaly i mezinárodní ohlas a rozzářily se na vánočních stromcích například ve Švédsku, Rusku či Německu.

Výroba začala v průběhu let i v Praze ve státním podniku MERITA, kde se balily „Světlušky" do kulaté plechové krabičky. Jak dlouho MERITA Praha lucerničky vyráběla patrně zůstane tajemstvím. Podnik totiž zanikl dávno a ve státních archivech se nám o této výrobě již nepodařilo žádný dokument dohledat. 

Poslední lucerničky vyrobil kovopodnik KOVOTOPOĽ kolem roku 1993, poté byl v rámci insolvence privatizován a nový majitel raznic vyrobil několik stovek sad lucerniček kolem roku 1994. Raznice s nástroji prodal dál, další majitel za ně nezaplatil a pak se raznice i výrobní program nenávratně ztratily. V Topoľčanech tak i příběh lucerniček/„Světlušek" končí.

Budeme vděčni za každou informaci, která nám pomůže doplnit a upřesnit historii lucerniček.

 

  • Náš příběh

Píše se rok 1993. Spolu se svým mladším bratrem jsem jako malý kluk jel na prázdniny k tetě a jejím dvěma dcerám na statek v malé vesničce.

Jednoho deštivého dne došlo ke hře na „schovku“. Využili jsme celý statek. Kdo taky z dob svého dětství nezná  hru na „schovku“, že? Schovávali jsme se i na půdě mezi spoustou zajímavých věcí.

Objevil jsem na hromadě krabiček s vánočními ozdobami i smotek kabelů s lucerničkami. Několik lucerniček chybělo a kabel byl přerušený, proto lucerničky nesvítily. Já  je viděl jen u známých na vánočním stromečku, doma jsme je neměli.  O to víc jsem si přál mít doma na našem vánočním stromečku funkční kouzelné lucerničky.  Zkusil jsem poprosit tetu, aby by mi tu hromadu zamotaných kabelů s lucerničkami věnovala.  Jako hospodyně byla ráda, že se zbaví starého krámu z půdy a já získal poklad.

V průběhu let jsem do lucerniček dával žárovičky z jiných vánočních řetězů,  například tehdy velmi oblíbené  „blikačky“.  Zub času na zbytku lucerniček ale pořád hlodal a něco jsem i poztrácel.  Zbylé torzo mě napadlo použít jako vzor pro zbrusu nové lucerničky a přivést tak opět k životu světlo jedné krásné tradice.

Ale zpět k našemu příběhu.

Píše se rok 2012 a na trh se svým nápadem na obnovení výroby původní české verze andělského zvonění přichází výrobce "zvonícího stromečku". 

Jeden z původních jsme měli doma. Nový zvonící stromeček jsem okamžitě koupil k Vánocům své kamarádce, protože byl součástí jejích vzpomínek na dětství.  A přitom mne napadlo, že na trhu chybí další tradiční vánoční dekorace  - lucerničky, které jsem si od dětství přál mít plně funkční na vánočním stromečku.

Na Štědrý den roku 2012 jsem na internetu začal pátrat po stopách lucerniček. Hned první stopa byla právě na prvního výrobce. Na můj mailový dotaz k mému velkému  překvapení hned 27. 12. 2012 přišla za NAPAKO odpověď v tomto znění:

„Dobrý den, našel jste správné informace, že naše výrobní družstvo Napako vyrábělo vánoční osvětlení lucerničky, jejich výroba skončila tak přibližně v roce 1972. Výrobní program se od té doby několikrát změnil a žádné nástroje zde již nezůstaly, bohužel  Vám nemůžu zjistit, zda jsme tyto díly nezajišťovali v kooperaci, již zde nejsou žádné podklady“.

Informace mě sice nepotěšila, ale nepřestal jsem pátrat dál po stopách výroby lucerniček u různých úřadů a archívů v Česku i na Slovensku.  Již od první myšlenky obnovení výroby lucerniček bylo záměrem dát lucerničkám původní kouzlo s implementací nových technologií a vylepšení:

  • elektroinstalaci na bezpečných 12V místo původních 220V, a to v celém okruhu světelného řetězu,
  • šroubovací žárovičky nahradit vyměnitelnými LED diodami - jsou   energeticky  úsporné a hlavně mají velkou životnost. LED diody také nevydávají velké teplo, které u původních lucerniček neblaze působilo na výplň okének,
  • inovovat zapojení celého světelného řetězu, aby v případě poruchy zhasla právě jen porouchaná lucernička,
  • delší  přívodní kabel, aby byl řetěz od stromku dostupnější k elektrické zásuvce a  nebylo třeba používat prodlužovací kabel,
  • možnost propojení řetězů lucerniček mezi sebou na jeden napájecí adaptér.

V roce 2013 jsem poprosil svého mladšího bratra, jestli by mi pomohl s technologickými procesy a návrhem výroby.

Netrvalo dlouho a rok 2014 kromě dalšího pátraní přinesl i první nákresy pro výrobu raznic a elektroinstalace.

Začátkem roku 2015 jsme si pořídili první ruční lis a zkoušeli první  ražbu.  Pravda, nebylo to nic světoborného a profesionálního, protože jsme neměli žádné zkušenosti. Byl to však první velký krok k sériové výrobě.

           

V témže roce se nám podařilo najít hlavu celého výrobního procesu lucerniček v Topoľčanech, pana Jozefa K. z tehdejšího kovopodniku KOVOTOPOĽ. Vřelé díky mu patří za pomoc s know-how a s hledáním stop po dalším osudu lucerniček.

V prosinci 2017 stojíme na začátku uvedení lucerniček na trh.

Je za námi obrovský kus práce při hledání jehly informací o lucerničkách v kupce sena internetu i terénu, zkoušení výroby a výrobních postupů, hledání výrobců materiálů a komponent, výrobě raznic pro krabičky, fotografování lucerniček včetně grafiky a v neposlední řadě nekonečném studování zákonů, vyhlášek a jiných nařízení, které lucerničky při uvedení na trh musí splňovat.

Neméně důležitou otázkou je ochrana výroby lucerniček po celé EU průmyslovým vzorem, jehož jsme v současné době vlastníky. Úplně největším oříškem pro nás však bylo splnění všech elektronorem, které se na lucerničky vztahují.  Naše lucerničky byly přezkoušené v mezinárodní zkušebně TÜV SÜD s pobočkou v České republice TÜV SÜD Czech s.r.o.

Pro rok 2019 již počítáme s výrobou mnohem větší série lucerniček a uspokojením poptávky většího počtu zájemců. Máme též navázanou spolupráci s dílnou v Rožmitálu pod Třemšínem – MI – BA – (dílna zaměstnávající i osoby se zdravotním postižením). Již nyní si můžete naše lucerničky objednat na rok 201. Distribuce se plánujeme během podzimu 2019 na přelomu listopadu/prosinece. Předem neplatíte žádné zálohy. Před distribucí budeme všechny zákazníky informovat.

Vzhledem k veliké poptávce všem doporučujeme předobjednání lucerniček již nyní, abyste měli zaručeno, že na Vašem příštím vánočním stromečku lucerničky zazáří. Jakmile dosáhne počet objednávek výrobní kapacity pro rok 2019, informujeme Vás o ukončení prodeje pro tento rok zde na e-shopu a na našem facebooku a bude zneplatněna možnost objednání v e-shopu.  Další vlna objednávek pro rok 2020 bude spuštěna během ledna 2020 a proto neváhejte objednat již nyní.

 

 

 
 
 

 

Upozornění! Výnětek z obchodních podmínek FACEBOOK (dále jen FB)! Pokud fyzická osoba laikuje, nebo komentuje (svobodně, bez nějakých finančních odměn) příspěvky zobrazené na FB, tak je to pouze na dané osobě a následné vymáhání si úprav odvolávajících se na platný Zákon ochraně osobních údajů, zde nemá opravánění.  Tedy svým Like, nebo komentářem v diskuzi dáváte dobrovolně souhlas se zpracováním Vašich údajů uveřejněných na Vašem Facebookovém profilu.

Najdete nás také na Instagramu