Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
Novinky
03.04.2023
Nové dřevěné lucerničky DŘEVĚNKY z naší dílny
Milí přátelé, je to tady!   Přicházíme s dlouho avizovaným představením nových světýlek. Několik let nám ležel v šuplíku nápad na výrobu d... číst celé
02.01.2023
Soutěž o lucerničky
Pravidla spotřebitelské soutěže www.vanocnilucernicky.cz pravidla soutěže naleznete zde: www.vanocnilucernicky.cz/soutez-2022 číst celé
14.12.2022
Doručení do Štědrého dne
Doručení do Štědrého dne U objednávek které nám dojdou do 19.12.2022 do 23:59 a u objednávek, které budou zaplaceny převodem do 19.12.2022 do 23:59 g... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Jak si letos ozdobíte vánoční stromeček?
22.11.2020

Jak si letos ozdobíte vánoční stromeček?

V 16.  století začali bohatí v německých zemích se zdobením vánočních stromků. V 18. století, kdy se tato tradice začala šířit i jinde po Evropě se dlouho zdobilo jen přírodninami. Ořechy, rozinkami, ovocem, slámovými ozdobami, a pak také různými pentlemi a papírem. Špičkou dolů zavěšený stromeček se u nás v polovině devatenáctého století postupně rozšiřoval do většiny příbytků. Takto se věšel proto, aby v malých sednicích nepřekážel.

 

Prvním vánočním stromkem u nás v roce 1812 překvapil své přátele Jan Karel Liebich, ředitel Stavovského divadla, na svém Libeňském zámečku v Praze. Trvalo ale ještě mnoho let, než se tradice rozšířila do každé domácnosti.

Tradice velkých vánočních stromů na náměstích začala až v roce 1924 na náměstí Svobody v Brně z popudu spisovatele Rudolfa Těsnohlídka. Tento „ Vánoční strom republiky“  byl postaven za účelem charitativní sbírky na pomoc opuštěným dětem a to díky příhodě, kdy spisovatel a jeho přátelé nalezli v lese  v zimě roku 1919 prochladlé děvčátko.

Některé stromky byste ani nepoznali. V Africe,  kde nerostou jehličnany si křesťané zdobí malé palmy, v Řecku olivovníky, v některých zemích se ještě stále věší  špičkou dolů jako tomu bylo u nás v polovině devatenáctého století. Díky umělým stromkům těchto zvláštností stále ubývá a stromky se zdobí po celém světě i tam, kde se vánoce dříve nikdy neslavily.

V 19. století se v u nás a v německých sklárnách začaly vyrábět skleněné ozdoby, které jsou populární dodnes. Ve 20. století se přidala navíc i elektrická světla.

Dnes se při výrobě vánočních dekorací fantazii meze nekladou. Od tradičních slámových ozdob, perníčků, šišek nebo červeno/zlato/zelených ozdob, můžete použít prakticky cokoliv. Na výběr jsou i různé nevšední barvy stromků s LED blikajícími světelnými řetězy i retro lucerničkami nebo klasickými elektrickými svíčkami či s ozdobami po babičce. Stylové je dnes také peří a použít lze i nejrůznější umělé nebo suché květy, plyšová zvířátka a jiné typy dekorací nejrůznějších tvarů a vzorů, přestože se můžou zdát neobvyklé k zimě a svátkům. Můžete si také zvolit luxusnější výzdobu, třeba se skleněnými ozdobami od českých výrobců. Takové ozdoby mohou vypadat třeba jako vejce „Fabergé“, bohatě zdobené klenoty vyrobené ze zlata a připomínající luxusní velikonoční vejce. Autorem těchto klenotů byl ruský zlatník a klenotník Carl Fabergé. Tyto krásné ozdoby můžete objednat u našeho obchodního partnera www.vanocni-ozdoby.cz

Jeden takový stromeček jsme pro Vás připravili jako inspiraci pro vaše letošní zdobení.

Pro slavnostní osvětlení stromku jsme použili naše lucerničky. Ty se hodí jak na tradičně zdobené stromečky, tak na ty moderní. Vyrábí se ve dvou variantách.  Můžete si vybrat ty s tradičními barevnými nebo s bílými okénky, která vytváří dojem omrzlého skla. Díky této novince lze lucerničky používat celoročně jako dekoraci v interiéru, nebo při různých slavnostních okamžicích jako například svatby, párty apod. Lucerničky jedinečně ladí i s moderními interiéry, a přitom Vás uchvátí jejich retro kouzlo.

V ČR si můžete lucerničky objednávat v našem e-shopu.

Zákazníci ze Slovenska mohou objednat na našem partnerském e-shopu www.vianocnelucernicky.sk. Zatím je možné objednání lucerniček jen v Česku a na Slovensku.

Prostě Vánoce budou vždy jen vaše. Tak si je udělejte hlavně šťastné a veselé!

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Do Vánoc zbývá

  • dnů
  • hodin
  • minut
  • sekund
© Copyright 2017 – 2023 DAMAPEK, s.r.o.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz