Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
Novinky
03.04.2023
Nové dřevěné lucerničky DŘEVĚNKY z naší dílny
Milí přátelé, je to tady!   Přicházíme s dlouho avizovaným představením nových světýlek. Několik let nám ležel v šuplíku nápad na výrobu d... číst celé
02.01.2023
Soutěž o lucerničky
Pravidla spotřebitelské soutěže www.vanocnilucernicky.cz pravidla soutěže naleznete zde: www.vanocnilucernicky.cz/soutez-2022 číst celé
14.12.2022
Doručení do Štědrého dne
Doručení do Štědrého dne U objednávek které nám dojdou do 19.12.2022 do 23:59 a u objednávek, které budou zaplaceny převodem do 19.12.2022 do 23:59 g... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Andílci další nápad z naší dílny
22.09.2021

Andílci další nápad z naší dílny

Vážení přátelé, rádi bychom vám představili nejnovější nápad z naší dílny. Jsou to další vánoční ozdoby, které voní historií. Tentokrát jde o andílky.
 
Inspirace přišla už v létě, a to při četbě knížky, která pojednává o výrobě perličkových ozdob. V naší sbírce máme několik právě takových ozdob a vzpomínka z dětství na andílky na stromečku nám nedala spát. Protože jsme chtěli jejich poetiku vrátit lidem, rozhodli jsme se je začít vyrábět. Výroba těch tehdejších andělíčků se rozběhla v osmdesátých letech dvacátého století ve státním podniku Železnobrodské sklo. Postavičky měly hlavu ze skleněné kuličky/perličky, sukni, tělo a křídla z lesklé stříbrné fólie a ručičky z chlupatého drátku (žinylky). Ale ani tito andílci nebyli původní, ještě dříve se vyráběli andělíčci celí kompletně z perliček. Ovšem snahou výrobců uspořit na materiálu se z toho nakonec vyvinuli nejen andílci, ale i další postavičky výrazně levnější, tzv. fóliáci. U některých z nich (hlavně to byli kominíčci), bylo fóliové tělo dokonce nahrazeno šiškou, pouze hlavička byla ze skleněného korálku. U dalších se jednalo o spojení několika perliček nebo korálků. Nejčastěji se vyráběl andílek, Mikuláš, čert, kominík, král, královna, broučci, a dokonce i chobotnice. Na trh se dostaly také kytičky doplněné skleněnými perličkami. V roce 1991 vyráběla tyto „fóliáky“ i firma ASTIR pod vedením Železnobrodského skla.
 
Nám se podařilo, samozřejmě se svolením výrobce perličkových ozdob "Rautis - Přátelé perličkových ozdob", získat a publikovat stranu z katalogu výrobce ASTIS, který ji má ve svém archivu.
 
 
 
Také jsme se svolením administrátora facebookové skupiny " Vianočné ozdoby - staré, nové, retro " obdrželi fotografie osobních sbírek „fóliáků“.
 
          
 
Samozřejmě nám nechybí ani fotky z naší vlastní sbírky andílků z fólie.
 
 
To vše proto, abyste se sami mohli podívat, jaké tyto ozdoby kdysi vypadaly. Ovšem zub času se na jejich stavu podepisuje, protože fólie stářím křehne a praská.
 
Andělé neodmyslitělně patří k symbolům vánoc, lásky a opatrovnictví. Navrhli jsme pro vás proto zvonícího andílka, podle předlohy původně vyráběných andílků z fólie. Hledali jsme nápad, jak přenést kouzlo těchto postaviček do dnešní podoby. Rozhodli jsme se ale jít úplně opačným směrem a nešetřit na materiálech používaných k výrobě tak, aby andílci bez poškození zdobili stromeček mnoho let.
 
 
Jako odkaz romantiky starých časů vám nyní přinášíme celoskleněnou figurku, ručně vyfouknutou ve sklářské dílně ve Vsetíně, doplněnou o křídla z mašličky, ruce z chlupatého (žinilkového) drátku a kovovou dekorací v podobě zdobené knihy či zpěníku v rukou. Tělo/sukýnka je vytvarováno do tvaru zvonečku s vyfouknutou hlavičkou.
 
      
 
Andílky nabízíme na našem e-shopu www.vanocnilucernicky.cz ve zlaté a bílé variantě, pod jménem RAFAEL.
 
Ještě, než tento článek spatřil světlo světa, z našeho e-shopu bylo objednáno zákazníky už mnoho andílků. Ale nebojte se, výrobu dalších andílků budeme mít dokončenou během října 2021.
 
            
 
            
 
Věříme, že se vám budou naši andílci líbit a stanou se krásnou dekorací na vašem stromečku. Nebo je vyberete jako milý vánoční dárek pro vaše příbuzné či přátele.
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Do Vánoc zbývá

  • dnů
  • hodin
  • minut
  • sekund
© Copyright 2017 – 2023 DAMAPEK, s.r.o.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz